2020 THD Virtual Contest Results

The Tennessee Historical Society would like to congratulate the winners
of the 2020 Tennessee History Day competition as well as
all of our participants from across the state.

2020 MEDALISTS

JUNIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY

1st

Lucille Ball: Breaking Gender Barriers in Comedy

Piper Greene
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Nicole Whitecotton

2nd

A Community Breaking Through: The Integration of Snowden School

Louisa Walters
Snowden School, Memphis, Shelby County
Educator: Kandy Williams

3rd

Perry Wallace: Breaking Barriers in College Basketball

Sam McNeal
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Nicole Whitecotton

SENIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY

1st

Appalachian Voices and Visions: 50 Years of Breaking Barriers Through Film

Tate Greene
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

2nd

“Unwelcomed Soldiers Invading a Fraternity”: Breaking Gender Barriers in the United States Military

Jessie Henderson
Bradley Central High School, Cleveland, Bradley County
Educator: Julie Mitchell

3rd

The Mother Who Saved Suffrage: Febb Burn’s Barrier Breaking Letter

Eli Thompson
Berean Christian School ISP, Knoxville, Knox County
Educator: Sharron Thompson

JUNIOR GROUP DOCUMENTARY

1st

The Perfect 36: Tennessee Burns Down Barriers in History

Zayyan Chaudhry, Ryon Ghodoussi, Connor Magdovitz, Krishnav Manga
Lausanne Collegiate School, Memphis, Shelby County
Educator: Catherine Hammons

2nd

Magna Carta: Breaking Through the King’s Rules

Addison Abruzzo, Libby Harvey, Imani Reynolds, Sofia Sanmiguel
Meigs Academic Magnet Middle School, Nashville, Davidson County
Educator: Rebecca Verner

3rd

Kathrine Switzer: Breaking the Barriers of Boston

Carleigh Hughes, Caroline Irvin
Gladeville Middle School, Mount Juliet, Wilson County
Educator: Amy Wilken

SENIOR GROUP DOCUMENTARY

1st

Never to be Repeated: How the Tragedy of Hiroshima Shaped Modern Society

Kendall Grimes, Kate O’Hara, Sara Grace Harney, Julia Weber
Battle Ground Academy, Franklin, Williamson County
Educator: Betsy Van Jura

2nd

Breaking the Sound Barrier

Fischer Blair, Michael Maxwell, Alexander Pittman, Keanan Resendes
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Karen Stanish

3rd

Men on the Moon: The Story of Apollo

Chloe Porter, John Walker
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Derek Griffin

JUNIOR INDIVIDUAL EXHIBIT

1st

Junko Tabei: The Mountain Queen

Reese Ottinger
Nolachuckey Elementary School, Greeneville, Greene County
Educator: Joshua Arrowood

2nd

Educator, Astronomer, Activist: This is Maria Mitchell

Ashlynn York
Northeast Middle School, Clarksville, Montgomery County
Educator: Ryan Darling

3rd

Susan la Flesche : Defy Gender and Cultural Expectations

Trish Zheng
Gladeville Middle School, Lebanon, Wilson County
Educator: Katy Mosley

SENIOR INDIVIDUAL EXHIBIT

1st

Mendez v. Westminster: The Trailblazer that Led the Way to School Desegregation

Alicia Dinwiddie
Summit High School, Spring Hill, Williamson County
Educator: Jackie Zigelsky

2nd

Filthy as Charged: The Civil Sickness of Mary Mallon

Kirby Renalds
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Derek Griffin

3rd

Breaking Barriers: Crossing The Color Line

Xavier Shaw
Battle Ground Academy, Franklin, Williamson County
Educator: Raymond Blair

JUNIOR GROUP EXHIBIT

1st

“Pushing Barriers for Equality’s Sake”: Theotis Robinson Jr. and the Integration of the University of Tennessee

Molly Bohanan, Evan White
New Center Elementary School, Sevierville, Sevier County
Educator: Rebecca Byrd

2nd

The Navajo Code Talkers: Breaking Barriers With the Unbroken Code

Kat McBride, Elika Eshraghi, Clara Wilson
Meigs Academic Magnet Middle School, Nashville, Davidson County
Educator: Stephanie Clemson

3rd

Zamrock: Zambia’s Rock Rebellion

Carson Donoho, Cayden Hundley, Jaise King, Hudson Murphy,
Lukas Varden
Spring Station Middle School, Spring Hill, Williamson County
Educator: Christopher Harrod

SENIOR GROUP EXHIBIT

1st

All Power to the People: The Black Panther Party Breaking
the Barriers of Social Injustice

Kennede Boyd, Shalynn Matlock
Northeast High School, Clarksville, Montgomery County
Educator: Lisa Casey

2nd

The Erie Canal: Breaking the Barrier to the West

A.J. Camacho, Campbell Koella, Hannah Rasmussen
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

3rd

“An American Maestro” Leonard Bernstein’s Barrier Breaking Musical Career

Kara England, Rachel England
Spring Hill High School, Columbia, Maury County
Educator: Scott Johnson

JUNIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE

1st

Helen Keller: No Boundaries to Courage and Faith

Eve Hutchinson
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

2nd

Fertility Breakthrough! IVF and The First Test Tube Baby

Mackenzie Egan
Gladeville Middle School, Mount Juliet, Wilson County
Educator: Amy Wilken

3rd

Nellie Bly: Breaking Barriers Worldwide

Helen Liulevicius
St. John Neumann Catholic School, Knoxville, Knox County
Educator: Joe Caldwell

SENIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE

1st

Memphis Sanitation Strike: Breaking Barriers Towards Equality

Samit Ahmed
Pleasant View School, Memphis, Shelby County
Educator: Andre Clarke

2nd

Nashville Sit-Ins: Breaking Barriers at Lunch Counters

Nia Yusuf
Pleasant View School, Memphis, Shelby County
Educator: Andre Clarke

3rd

The Untold Story of Cornelia Fort: Breaking Through the
Clouds for Women Military Pilots

Harlee Taylor
Cosby High School, Cosby, Cocke County
Educator: Hillery Griffin

JUNIOR GROUP PERFORMANCE

1st

Promises of Change: Jo Ann Allen and the Clinton 12’s Fight for Equal Education

Bergen Erickson, Keya Patel
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

2nd

The Eradication of the Invisible Disease (Smallpox)

Gina Harjani, Diya Patel
Pi Beta Phi Elementary School, Gatlinburg, Sevier County
Educator: Cindy Flynn

3rd

Getting Past the Nazis: The Story Of Irena Sendler And The Warsaw Ghetto

Ainsley Bronze, Emerson Couch, Lucie DeGaetano, Bella Durst
Girls Preparatory School, Chattanooga, Hamilton County
Educator: Ralph Covino

SENIOR GROUP PERFORMANCE

1st

The Tennessee Convict Lease System: Abolishing Slavery by Another Name

Cailin Brown, Dalia Chemaitilly, Ali Devji, Jad Hamze, Isabel Kagoo
Lausanne Collegiate School, Memphis, Shelby County
Educator: Christopher Sutton

2nd

“Go Home Grandma!”: The First Woman to Solo Hike the Appalachian Trail

Kaley Hunter, Lillian Trout, Rylan Vickers, Aliyah Wenneker
HUB Homeschool Co-Op, Lynnville, Giles County
Educator: Tammy L. Vickers

3rd

Riding Towards Freedom

Kendall Rizer, Anabel Wilson
Girls Preparatory School, Chattanooga, Hamilton County
Educator: Reed Dillard

JUNIOR INDIVIDUAL WEBSITE

1st

Motown Records: The Sound that Transcended Race

Nashla Rodriguez Moncion
Northeast Middle School, Clarksville, Montgomery County
Educator: Aimee Hoffman

2nd

Muhammad Yunus: Breaking the Barrier of Poverty through Microcredit

Fayadh Chowdhury
Pleasant View School, Memphis, Shelby County
Educator: Nisreen Malley

3rd

Man of Space: The German Who Got Us to the Moon: Breaking Barriers Rocketing into Space

Alex Vetter
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Nicole Whitecotton

SENIOR INDIVIDUAL WEBSITE

1st

Marguerite Higgins: Paving the Way for Female Correspondents

Gail Meyers
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Derek Griffin

2nd

Photography: The New Frontier of Information

Paul Lohman
Battle Ground Academy, Franklin, Williamson County
Educator: Alana Gilmore

3rd

Poll Taxes: The Barrier of Voting Equality

Daniel Jeong
McCallie School, Chattanooga, Hamilton County
Educator: Duke Richey

JUNIOR GROUP WEBSITE

1st

Extirpating the Speckled Monster: Surmounting Barriers to Physical Well-Being

Zaheen Chowdhury, Yasmeen Mannan
Pleasant View School, Memphis, Shelby County
Educator: Andre Clarke

2nd

Penicillin: A Modern Medical Miracle

Charles Burke, Duncan Gilpatric, Thomas Theriot
Bearden Middle School, Knoxville, Knox County
Educator: Maureen Schenk

3rd

A New Era For the Navajo

Lauren Arnold, Hannah Davis, Reiley Schmid
Spring Station Middle School, Spring Hill, Williamson County
Educator: Christopher Harrod

SENIOR GROUP WEBSITE

1st

Crescents and Crosses: Breaking Barriers in the Midst of Religious Conflict

Manal Aboushala, Naisha Chowdhury,
Pleasant View School, Memphis, Shelby County
Educator: Andre Clarke

2nd

Internet Connections Through Barriers

Adam Abdelrahman, Tyler Chan, Lucas Couch
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Karen Stanish

3rd

The Man Who Broke the Racial Barrier at University of Tennessee at Chattanooga: Dr. Horace Traylor

Claire Mitchell, Meghan Wilson, Reagan Ziegler
Girls Preparatory School, Chattanooga, Hamilton County
Educator: Ralph Covino

JUNIOR INDIVIDUAL PAPER

1st

Laying Tracks: The Golden Spike that Tamed a Continent

Lukas Bowen
Bearden Middle School, Knoxville, Knox County
Educator: David McGinnis

2nd

Nellie Bly: The Woman Who Shattered a Barrier with Every Word She Wrote

Julia Wolf-Dubin
Meigs Academic Magnet Middle School, Nashville, Davidson County
Educator: Stephanie Clemson

3rd

John Muir: Preservation of Wild Lands and the Founding of the National Parks

Alex Eddlemon
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

SENIOR INDIVIDUAL PAPER

1st

United We Stand: Chinese Triumph over America’s Exclusion Era

Erica Friedman
University School of Nashville, Nashville, Davidson County
Educator: Patricia Miletich

2nd

Breaking the Ideological Barrier: Lafayette’s Commitment, Success, and Legacy in the American Revolution

Jiayi Li
McCallie School, Chattanooga, Hamilton County
Educator: Duke Richey

3rd

The Haitian Revolution: Breaking Barriers in a Eurocentric World Order

Zahra Chowdhury
Pleasant View School, Memphis, Shelby County
Educator: Andre Clarke

2020 SPECIAL AWARDS

BEST PROJECT IN AFRICAN AMERICAN HISTORY, JUNIOR DIVISION

sponsored by the Tennessee Historical Society

Promises of Change: Jo Ann Allen and the Clinton 12’s Fight for Equal Education
Junior Group Performance
Bergen Erickson, Keya Patel
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

BEST PROJECT IN AFRICAN AMERICAN HISTORY, SENIOR DIVISION

sponsored by the Tennessee Historical Society

Sheriff W.T. Cate and the Knoxville Riot of 1919: Breaking Social and Racial Barriers through Courageous Service
Senior Individual Paper
Eden Carnes
Disco Institute, Friendsville, Blount County
Educator: Elithe Carnes

BEST PROJECT IN TENNESSEE HISTORY, JUNIOR DIVISION

sponsored by Humanities Tennessee

The Perfect 36: Tennessee Burns Down Barriers in History
Junior Group Documentary
Zayyan Chaudhry, Ryon Ghodoussi, Connor Magdovitz, Krishnav Manga
Lausanne Collegiate School, Memphis, Shelby County
Educator: Catherine Hammons

BEST PROJECT IN TENNESSEE HISTORY, SENIOR DIVISION

sponsored by Humanities Tennessee

The Railroads of Memphis: Breaking Barriers
Senior Individual Paper
Simeon Betapudi
Memphis University School, Memphis, Shelby County
Educator: Jonathan Jones

MARGARET LINDSLEY WARDEN PRIZE FOR BEST PROJECT IN WOMAN SUFFRAGE, JUNIOR DIVISION

sponsored by the 2020 Women’s Vote Centennial Initiative

The Perfect 36: Tennessee Burns Down Barriers in History
Junior Group Documentary
Zayyan Chaudhry, Ryon Ghodoussi, Connor Magdovitz, Krishnav Manga
Lausanne Collegiate School, Memphis, Shelby County
Educator: Catherine Hammons

MARGARET LINDSLEY WARDEN PRIZE FOR BEST PROJECT IN WOMAN SUFFRAGE, SENIOR DIVISION

sponsored by the 2020 Women’s Vote Centennial Initiative

Yellow Roses, White Ribbons, and Oak Leaves: Tennessee Women Break Barriers During the Progressive Era
Senior Group Exhibit
Kaylei Malone, Haylin Ownby
Sevier County High School, Sevierville, Sevier County
Educator: Rebecca Byrd

MITCHELL MIELNIK MEMORIAL PRIZE FOR THE BEST PROJECT IN SPORTS, RECREATION, OR THE ENVIRONMENT

sponsored by Friends and Family of Mitchel Mielnik

“Go Home Grandma!”: The First Woman to Solo Hike the Appalachian Trail
Senior Group Performance
Kaley Hunter, Lillian Trout, Rylan Vickers, Aliyah Wenneker
HUB Homeschool Co-Op, Lynnville, Giles County
Educator: Tammy L. Vickers

SOCIETY OF TENNESSEE ARCHIVISTS AWARD FOR ARCHIVAL RESEARCH, JUNIOR DIVISION

sponsored by Society of Tennessee Archivists

Promises of Change: Jo Ann Allen and the Clinton 12’s Fight for Equal Education
Junior Group Performance
Bergen Erickson, Keya Patel
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

SOCIETY OF TENNESSEE ARCHIVISTS AWARD FOR ARCHIVAL RESEARCH, SENIOR DIVISION

sponsored by Society of Tennessee Archivists

Appalachian Voices and Visions: 50 Years of Breaking Barriers Through Film
Senior Individual Documentary
Tate Greene
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

THE AGE OF JACKSON AWARD

sponsored by the Andrew Jackson Foundation

The Erie Canal: Breaking the Barrier to the West
Senior Group Exhibit
A.J. Camacho, Campbell Koella, Hannah Rasmussen
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

ORAL HISTORY ASSOCIATION AWARD

sponsored by the Oral History Association

WASP: The Program That Helped Women’s Rights Take Flight
Senior Group Exhibit
Jackie Dinwiddie, Eli Martin, Morgan Schelling
Summit High School, Spring Hill, Williamson County
Educator: Jackie Zigelsky

PATRICIA BEHRING EDUCATOR OF THE YEAR, JUNIOR DIVISION:

Rebecca Verner, Meigs Academic Magnet Middle School, Nashville, Davidson County

HANNAH E. (LIZ) MACGREGOR EDUCATOR OF THE YEAR, SENIOR DIVISION:

Calvin Shaw, Pleasant View School, Memphis, Shelby County