2019 EAST TENNESSEE REGIONAL CONTEST RESULTS

The East Tennessee Historical Society, the University of Tennessee, Knoxville, and the Tennessee Historical Society would like to congratulate the winners of the 2019 East Tennessee History Day competition, as well as all of our participants from across the region.

 

Click to download a PDF of the medalists in all categories and all Special Award winners.

2019 MEDALISTS

JUNIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY

1st

Muhammad Ali: Triumph Over Tragedy

Sam McNeal
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

2nd

Oh Rats, It’s the Plague

Sarah McLean
St. Joseph School, Knoxville, Knox County
Educator: Wendy Waxmonsky

3rd

Women’s Suffrage

Emma Hubbard Wright
Bearden Middle School, Knoxville, Knox County
Educator: Maureen Schenk

SENIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY

1st

The Secret City’s Deadly Secret

Eli Thompson
Berean Christian High School Isp, Knoxville, Knox County
Educator: Sharron Thompson

2nd

Guernica: Between the Canvas and the Catastrophe

Katherine Chen
Farragut High School, Knoxville, Knox County
Educator: Angela Breeding

3rd

Songs of the Civil Rights Movement

Jack Lynch
West High School, Knoxville, Knox County
Educator: Buzz McNish

JUNIOR GROUP DOCUMENTARY

1st

The Malaria Project: The Secret Triumph and Tragedy of Modern Medicine

Sophie Anderson, Piper Greene
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educators: Nicole Whitecotton, Liz Shugart

2nd

The Sultana Disaster: From Triumph to Tragedy to Triumph Again

Paul Liulevicius, Anthony Montgomery, Ryan Preston
St John Neumann Catholic School, Knoxville, Knox County
Educator: Michele Tarricone

3rd

The Triumph and Tragedy of The Treaty of Versailles

Sophia Collins, Alex Latham, Jack Acord
St John Neumann Catholic School, Knoxville, Knox County
Educator: Michele Tarricone

SENIOR GROUP DOCUMENTARY

1st

X Marks the Spot: The Rosalind Franklin Story

Riley Whitecotton, Francisco Camacho
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

2nd

“For I Was Dying”: The Triumph and Tragedy of Ms. Eula Hall

Shelby McNeal, Tate Greene
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

3rd

L&N Railroad: The Tumultuous Ride to Growth

Sarah Ahmed, Cristine Chen, Simone Friedman
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Karen Stanish

JUNIOR INDIVIDUAL EXHIBIT

1st

Suffering for Suffrage

Melanie Band
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Nicole Whitecotton

2nd

Navajo Code Talkers

Molly Fricks
St John Neumann Catholic School, Knoxville, Knox County
Educator: Michele Tarricone

3rd

“So there we were…” The Tragedy and Triumph of the Iranian Hostage Crisis

Rachel Killaly
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Nicole Whitecotton

SENIOR INDIVIDUAL EXHIBIT

1st

“Forgotten by Many, Remembered by Few”: The Tragedy and Triumph of the S.S. Leopoldville

Ashlynn Malone
Sevier County High School, Sevierville, Sevier County
Educator: Rebecca Byrd

2nd

Apollo 1

Ian Rainey
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Derek Griffin

3rd

Nazi Looting of European Art Treasures

Maci Gernt
Stone Memorial High School, Crossville, Cumberland County
Educator: Tracey Velong

JUNIOR GROUP EXHIBIT

1st

“Think of Me” Finding Triumph in the Tragic Journey of Mental Illness in America

Lawrence Mancini, Macy Jackson, Layla Bowman
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Nicole Whitecotton

2nd

The Clinton 12

Annabelle Lesch, Syler Lindsey, Savannah Ward, Samuel Ward
Oak Grove Homeschool Cooperative, Knoxville, Knox County
Educator: Aimee Ward

3rd

TVA: A Triumph and Tragedy for East Tennessee

Ava Graves, Lila Miller
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

SENIOR GROUP EXHIBIT

1st

Unite to Do What’s Right: The Triumph of the Danish Resistance

Kaylei Malone, Haylin Ownby
Sevier County High School, Sevierville, Sevier County
Educator: Rebecca Byrd

2nd

One on One off: The Triumph and Tragedy of Eliza Grier

Gage Schmid, Whitley Hoffner
Pigeon Forge High School, Pigeon Forge, Sevier County
Educator: Carrie Bailey

3rd

The Korean War: How US Involvement Shaped the Direction of Korea

Lillian Southerland, Charlotte Hughes
West High School, Knoxville, Knox County
Educator: Alveta Summers

JUNIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE

1st

Elvis Presley, The Rise and Fall of a Legend

Ethan Elder
STEM Co-Op, Maryville, Blount County
Educator: Allison Elder

2nd

The Titanic Tragedy

Sarah Allen
St. John Neumann Catholic School, Knoxville, Knox County
Educator: Michele Tarricone

3rd

Julius Caesar

Dagan Haunhorst
St. Joseph School, Knoxville, Knox County
Educator: Wendy Waxmonsky

SENIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE

1st

Le Fantôme de Olympe: The Enlightenment and the Terror

Reece Brown
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Jill Robbins

JUNIOR GROUP PERFORMANCE

1st

Hidden Within: The Triumph and Tragedy of the Culper Spy Ring

Luke Hutchinson, Liam Garris, Ian Boghani
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Nicole Whitecotton

2nd

Winter at Valley Forge

Hannah Hill, Katie Wilhoit, Lucia Gordon, Alana Johnson
Bearden Middle School, Knoxville, Knox County
Educator: Maureen Schenk

3rd

Loving v Virginia

Kannon Green, Lucas Hammons, Kylee Thompson
Jefferson Middle School, Oak Ridge, Roane County
Educator: Scott Linn

SENIOR GROUP PERFORMANCE

1st

Lost State of Franklin

John Humphrey, Pilar Huerta, Elizabeth Moody, Lisha Patel, Jaeden Jenkins
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Jill Robbins

2nd

Triumph and Tragedy: The Indian Removal Act of 1830

Jesus Duran, Kayley DeMasellis
Lenoir City High School, Lenoir City, Loudon County
Educator: Rachel Frazier

3rd

Battle of Shiloh

Nicholas Ojeda, Daniel Richter, Ahmed Boshnag, Mohamed Boshnag
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Karen Stanish

JUNIOR INDIVIDUAL WEBSITE

1st

The Attack on Pearl Harbor

Alex Vetter
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

2nd

“We Scattered the Poison from Our Lips” Advancements in Medicine and Agriculture in Post-Black Death Europe

Courtney Miller
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Nicole Whitecotton

3rd

Destruction of Hiroshima: The Triumph and Tragedy with the Atomic Bomb

Cidnie Fernandez
Pittman Center Elementary, Gatlinburg, Sevier County
Educator: Nikki Parrot

SENIOR INDIVIDUAL WEBSITE

1st

Miss Evelyn Hazen: Her Struggle To Achieve Vindication by Overcoming a Demeaning Relationship

Kaitlyn Daniels
Seymour High School, Seymour, Sevier County
Educator: Jessica Sterling

2nd

Holding Back the Waters: The Tennessee Valley Authority Act

Olivia Sharp
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Derek Griffin

3rd

1912 Nashville 8th Avenue Water Reservoir Rupture

Callie Coulter
West High School, Knoxville, Knox County
Educator: Buzz McNish

JUNIOR GROUP WEBSITE

1st

Joan of Arc

Elle Prince, Izabella Maestroiani
Bearden Middle School, Knoxville, Knox County
Educator: Maureen Schenk

2nd

Triumph and Tragedy of the Atomic Bomb

Julia Angerer, Keira McConville
St John Neumann Catholic School, Knoxville, Knox County
Educator: Michele Tarricone

3rd

The Dropping of the Atomic Bomb: Triumph or Tragedy?

Brennan Steinbach, Evan Bradley, Zachary Burger
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

SENIOR GROUP WEBSITE

1st

Down in New Orleans: The New Orleans School Crisis of the 1960s

Varsha Babu, Ariane Burt, Ashley Dai, Alice Zhang
Farragut High School, Knoxville, Knox County
Educator: Angela Breeding

2nd

The Scilly Naval Disaster of 1707: The Tragedy that Revolutioned Sea Navigation

Jiarui Han, Yuxuan Zhang, Claudia Levi
Farragut High School, Knoxville, Knox County
Educator: Angela Breeding

3rd

The Jungle

Abigail Chesney, Abigail Kennedy
Lenoir City High School, Lenoir City, Loudon County
Educator: Rachel Frazier

JUNIOR INDIVIDUAL PAPER

1st

The Tragedies and Triumphs of the Gwangju Uprising in South Korea

Stephanie Cho
West Valley Middle School, Knoxville, Knox County
Educator: Karen Peterman

2nd

The Polio Epidemic: How Tragedy Resulted in Triumph

Sydney Stratton
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

3rd

The Legacy of the Mongols: The Triumph of Culture and the Tragedy of Bloodshed

James Long
St John Neumann Catholic School, Knoxville, Knox County
Educator: Michele Tarricone

SENIOR INDIVIDUAL PAPER

1st

Triumph Topped Tragedy: The Gubernatorial Legacy of Tennessee’s Frank Goad Clement During the First Public High School Integration in the South

Eden Carnes
Disco Institute, Friendsville, Blount County
Educator: Elithe Carnes

2nd

The My Lai Massacre: the Tragedy and Its Triumphs

Rena Liu
Farragut High School, Knoxville, Knox County
Educator: Angela Breeding

3rd

1949: A Giant Awakening

Forest Chen
Farragut High School, Knoxville, Knox County
Educator: Angela Breeding

2019 SPECIAL AWARDS

Best Project in Civil War Era History Award, 1st

Sponsored by: Lucinda Heatherly Tent, Daughters of Union Veterans

Junior Group Documentary
The Sultana Disaster: From Triumph to Tragedy to Triumph Again
Paul Liulevicius, Anthony Montgomery, Ryan Preston
St John Neumann Catholic School, Knoxville, Knox County
Educator: Michele Tarricone

Best Project in Civil War Era History Award, 2nd

Sponsored by: Lucinda Heatherly Tent, Daughters of Union Veterans

Senior Individual Documentary
Founding Sevierville: The Brabson Family
Jared Watkins
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Derek Griffin

Best Project in Civil War Era History Award, 3rd

Sponsored by: Lucinda Heatherly Tent, Daughters of Union Veterans

Senior Group Exhibit
One on One off: The Triumph and Tragedy of Eliza Grier
Whitney Hoffner, Gage Schmid
Pigeon Forge High School, Pigeon Forge, Sevier County
Educator: Carrie Bailey

Dan and Mary Shannon Award, Junior Division, 1st

Sponsored by: Judy Buscetta
Presented by: Judy Buscetta

Junior Individual Exhibit
Phoenix Out of the Ashes: The Cocoanut Grove Fire
Mara Klein
Pi Beta Phi Elementary, Gatlinburg, Sevier County
Educator: Cindy Flynn

Dan and Mary Shannon Award, Junior Division, 2nd

Sponsored by: Judy Buscetta
Presented by: Judy Buscetta

Junior Group Website
Twister: The Tragedy and Triumph of a Devastating Tornado
Hayden Harvey, Carter Lowe
Coalfield School, Coalfield, Morgan County
Educator: Jeremy Lowe

Dan and Mary Shannon Award, Senior Division, 1st

Sponsored by: Judy Buscetta
Presented by: Judy Buscetta

Senior Individual Documentary
Guernica: Between the Canvas and the Catastrophe
Katherine Chen
Farragut High School, Knoxville, Knox County
Educator: Angela Breeding

Dan and Mary Shannon Award, Senior Division, 2nd

Sponsored by: Judy Buscetta
Presented by: Judy Buscetta

Senior Individual Documentary
Founding Sevierville: The Brabson Family
Jared Watkins
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Derek Griffin

East Tennessee History Award

Sponsored by: Randy and Jenny Boyd
Presented by: Randy and Jenny Boyd

Junior Group Exhibit
The Clinton 12
Annabelle Lesch, Syler Lindsey, Samuel Ward, Savannah Ward
Oak Grove Homeschool Cooperative, Knoxville, Knox County
Educator: Amy Ward

Making History Personal Award

Sponsored by: Jack and Carolyn Williams
Presented by: Jack and Carolyn Williams

Senior Group Documentary
X Marks the Spot: The Rosalind Franklin Story
Francisco Camacho, Riley Whitecotton
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

Senior Individual Paper
Triumph Topped Tragedy: The Gubernatorial Legacy of Tennessee’s Frank Goad Clement During the First Public High School Integration in the South
Eden Carnes
Disco Institute, Friendsville, Blount County
Educator: Elithe Carnes

Sequoyah Award

Sponsored by: Indian Creek Productions, Inc.
Presented by: Mark and Sherry Finchum

Senior Individual Exhibit
Congressman Crockett’s Betrayal and Promises to Native Americans
Logan Emory
Gatlinburg Pittman High, Gatlinburg, Sevier County
Educator: Cindy Flynn